مدل گاندی برای ایران جواب نمی دهد

چرا مدلهایی مانند مارتین لوتر کینگ ، گاندی و نلسون ماندلا در ایران جواب نمی دهد ؟ این تنها یک پاسخ دارد و آن هم نحوه حکومت ائدولوژیک ایران است ، ما با یک حکومت طرف نیستیم ، بلکه ما با یک ایدئولوژی طرف هستیم که خود ما آن را حمایت می کنیم و در عین حمایت به مخالفت با آن می پردازیم . این نوع حکومت برایش مهم نیست که با کل جهان قطع رابطه شود ، این نوع حکومت برایش مهم نیست که چند نفر کشته می شود . این حکومت برایش آرمانهایی مهم است که در یک کتاب آمده و به آن باور و تعصب دارند .
ما با عده ای طرف هستیم که برایشان کشتن آدم مقدس است ، در سوره بقره آیه 190 می گوید مخالفان را بکشید و در سوره محمد آیه 35 میگوید با مخالفان صلح نکنید و در برابر آنان سستی ننماید . در ضمن ما نیز به آنان کمک می کنیم ، به امامزاده ها می رویم و پول به داخل آن می اندازیم ، در روز عاشورا و تاسوعا و … چنان تظاهراتی به راه می اندازیم در خیابانها که همین انسانهای متعصب ، با دیدن این جمعیت می گویند تمام ملت طرفدار ائدولوژی ما هستند ، پس ما هر چه بیشتر بکشیم آنها خشنودتر هستند . برای برانداختن یا عقب نشینی این حکومت تنها سه راه وجود دارد و البته یک راه دراز مدت 1- بسیاری از کارشناسان بنشینند و مدلی بدهند که بتواند این کار را انجام دهد که تا کنون چنین کاری نشده است 2- مبارزه مسلحانه 3- کودتا توسط ارتش . 4- یک کار فرهنگی برای تغییر ائدولوژی که این عمل شاید سالیان دراز طول بکشد

Advertisements

19 پاسخ to “مدل گاندی برای ایران جواب نمی دهد”

 1. hamvatan Says:

  manam ba in nazar moafegham bayad ba abe tala nevesht va ro sar dare iran gozasht

 2. ندا Says:

  درسته كه مدل كشورهاي ديگه شايد براي ايران جواب نده. اما . اول آيا هنوز هم درصد بالايي از مردم مذهبي اند. دوم ايده فشار و مبارزه بدون خشونت رو مي شه از روشهاي مختلفي پياد ه كرد

 3. sam Says:

  مسیر تحولات یک جامعه یک پروسه بلند مدت است که مراحلی را که نام بردی می پیماید اما عمر ما کوتاست. با درود

 4. arnosheh Says:

  ba nazar shoma kamelan movafegh hastam va be edeh soma besyar ehteram megozarm va aomedvaram besh az andazeh mowred tavajo ghrar begirad ba tashakor az ded baz shoma.

 5. Parsi55 Says:

  من با بيشتر سخنان شما موافقم. بايد به روشنی گفت که ريشه همه مشکلات ايران اسلام است. تا زمانی که ما اسلام داشته باشيم روی خوش نخواهيم ديد. ما ايرانيها سرانجام به دين راستين خود دين زرتشتی بر می گرديم و اسلام دين دروغ و وحشت را به صحراهای عربستان پرت خواهيم کرد. اهورا مزدا سرزمين پارس را از دشمن، دروغ و خشکسالی پاس دارد!

 6. مهرداد Says:

  گفته ات بسیار درست و پر بار است. با سپاس

 7. Masoud Says:

  چه کوتاه و مفید. دسته بندی هایتان هم درست است.
  آفرین بر شما!

 8. آرش بیخدا Says:

  عالی بود، مایلم اضافه کنم این ایدئولوگها (اسلامیست ها) به قدری حیوان صفت هستند که برخی هاشون فرزندان خودشون رو بخاطر دگراندیشی کشتند، یا با کشته شدنشون مخالفتی نداشتند، مثلاً همین آیت الله جنتی فرزندی مجاهد داشته و آیت الله حسنی فرزندش رو اعدام کرده و غیره. چنین حیوان صفت هایی انگلیس یا سفید پوستهای افریقای جنوبی و امریکا نیستند که در مقابل انقلابهای آرام کوتاه بیایند.

  از راه هایی که شما گفته اید من البته 1 و 4 را خوب میدانم، 2 و 3 را مضر میدانم و حالت 5 امی را هم قابل تصور میدانم که حمله نظامی امریکا است و این آخری بهتر از تمام دیگر راه ها.

 9. gharib Says:

  nazare shoma daghighan dorost ast . drood bar shoma

 10. کسری Says:

  دوست عزیز نوشته ات کاملا خردمندانه و عمیق بود. ولی بدان که تنها و تنها یک راه برای آزادی ایران و جود دارد و آن هم کار فرهنگی برای خشکاندن ریشه های ادیان سامی در ایران و بازگشت ایرانیان به خصال نیک اولیه اشان.

 11. کسری Says:

  آقای خامنه ای در زمان رژیم شاه یک فرد آزاده و روشنفکری بود….. ولی ببین قدرت مطلقه چطور فاسدش کرد.
  آقای احمدی نژاد در زمان رژیم شاه از یک طبقه محروم و رنج کشیده جامعه بود ولی ببین ایدئولوژی از او چگونه انسان ستمکاری ساخته است.

  هر دوی اینها از متن مردم برخاستند و مطمئنا از کرات دیگر هم نیامدند ولی ببیند دو عنصر » قدرت مطلقه» و » ایدئولوژی » چه موجودات خطرناکی از آنها ساخته است که بسان درندگان همنوعان خویش را میدرند.

  پس بر ماست که از این دو تغییر درس عبرت بگیرم و برای اینده ایران تدبیری بیندیشیم که اولا قدرت مطلقا دست هیچ کس نباشد و در ثانی با ایدئولوژی های التقاطی و کلا انسان ستیز مثل ادیان سامی مبارزه کنیم و فقط و فقط پیرو خدای خرد باشیم و نه الله کشتارگر عرب .

 12. farshid Says:

  سلام کاش می شد می تونستیم یه گروه با افرادی مثل شما و آرش بی خدا و …که انقدر هم فکر هستیم تشکیل بدیم. واقعا دیگه از اینهمه ادم جاهل خسته شدم دیگه از خانواده خودم هم بیزار شدم کاش می شد ماها می تونستیم یه خانواده بزرگ تشکیل بدیم…..

 13. آرش Says:

  تنها راه حل این مشکل رو کردن به لائیسیته و درهم شکستن تمام ریشه های مذهبی کثیف در ایران است

 14. آرش Says:

  دوست عزیز نوشته ات کاملا خردمندانه و عمیق بود تنها راه حل این مشکل رو کردن به لائیسیته و درهم شکستن تمام ریشه های مذهبی کثیف در ایران است

 15. masi Says:

  آفرین. در دوره آقای خاتمی قدمهای بزرگی در جهت روشنتر کردن جامعه ، مبارزه با خرافه و … برداشته شد(به قول شما راه بلند مدت) که اکثر مردم نسبت به آن کم لطفی دارند.
  متاسفانه در 4 سال اخیر پسرفت هم کردیم.

 16. سهیل Says:

  هنوز هم میگویم که مدل آنها کار خواهد کرد.نافرمانی و پایداری در زمان طولانی به بقیه ی اقشار مهلت می دهد که فکر کنند. خصوصا که در اثر واکنش های طیف حاکم، ماهیت افرادی که از آنها حمایت می کنند برملا می شود و مردم با اطلاعات و شواهد جدیدی مواجه می شوند و فرصت خواهند یافت که مدل های ذهنی خود را و نیز موقعیت خود را در این میان تغییر دهند. یادگیری یک پروسه ی کند و دردناک است اما نهایتا رخ میدهد.

 17. n Says:

  من اين نظر را كاملا قبول ندارم اين دار ودسته دو چهره دارند يك چهره شان ظاهري است كه ميبينيم در خفا بسياريشان فقط دنبال پول وقدرتند وبه هيچ مرامي پايبند نيستند بارها مصداقش را ديده ايم وقتي كه پرده اي در گوشه اي افتاده. اين مطلب درمورد عوامشان صدق ميكند

 18. آریو Says:

  یخورده درست گفتی. فقط اینکه ایدئولوژی دلیل این حکومت نیست. استقلال از مردم به واسطه پول نفت دلیل این حکومته. این حکومت حتی اگر همه ما بمیریم میتواند سر پا بماند. چون اصلا دلیل وجودی رژيم حکومت بر مردم نیست. خرج کردن پول نفت است.
  این چیزیه که من بهش میگم حکومت مستقل از مردم. پس با حرفهات موافقم جز اینکه مطمئنم خامنه‌ای به قرآن اعتقادی ندارد. شاید اطرافیانش.

 19. حسام Says:

  کاش دین و مدعی دین داری رو یکی نمی کردید، خود شما به مبارزه ی مسلحانه اشاره کردید، اما می گین چون تو قرآن به این موضوع اشاره شده قرآن دستور خشونت داده، اتفاقا قرآن برای این همچین آیه هایی داره که کسایی که دین دارن فکر نکنن مبارزه با ظالم کار بدیه!
  آیه ی 190 سوره ی بقره:
  و در راه خدا با کسانی که با شما می جنگند نبرد کنید و از حد تجاوز نکنید که خدا تعدی کنندگان را دوست نمی دارد

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: