توصیه هایی برای راهپیمایی و تجمعات 18 تیر

توصیه هایی برای 18 تیر :
1- حتما از ساعت 4 بعدازظهر در خیابانها باشد ، درست است هوا گرم است در سراسر کشور اما کار اصلی ما ، شب هنگام است که نیروهای نظامی دید کمتری دارند ، اما حضور ما از ساعت 4 بعدازظهر باعث حضور بسیار بسیجیان و نیروهای سرکوبگر خواهد شد ، ایشان اکثرا زره پوش هستند و در گرمای ظهر مطمئنا نیرویشان کاملا تحلیل خواهد رفت و در هنگام غروب و 8 به بعد کنترل اوضاع به دست مردم آزادیخواه خواهد بود .
2- مسیرهای انتخاب شده تقریبا از مسیرهایی هست که نمی توانند به شما گیر بدهند ، پس در صورت گیر دادند می توانید بگویید برای خرید کتاب ، خرید لوازم کامپیوتر یا خرید لباس می روم ، مطمئنا تمام مسیرهای تعیین شده در سس استان کشور به طوری هست که حضور شما را موجه نماید .
3- اگر حتی بدتان می آید ، لباس خود را روی پیراهنتان بیاندازید ، و تا آن روز ته ریش بگذارید ، نیروهای اطلاعاتی بدلیل همراه داشتن بیسیم یا گاز فلفل و .. (به جز نیروهای ارشد) همواره پیراهن خود را بر روی شلوار می اندازند .
4- به هیچ عنوان از دست نیروهای بسیجی یا اطلاعاتی و … فرار نکنید ، شما برای خرید به سمت میدان انقلاب در تهران یا مسیرهای تعیین شده دیگر در سراسر کشور می روید . با این کار نیروهای بسیجی و اطلاعاتی دچار سردرگمی شدیدی خواهند شد .
5- مسیرها طوری تعیین شده است که حتی در صورت حضور نیروهای سرکوبگر آنها تحت محاصره شما باشند نه شما تحت محاصره آنها ، پس اصلا نترسید . مسیرها در محل بازارهای کشور تعیین شده است ، پس سمت بازار حضور داشته باشید .
6- از هر چند نفر شما ، یک نفر به صور مخفیانه یک وسیله دفاع ، مثل چماق یا پنجه بوکس در اختیار داشته باشد ، این سخن همواره در گوش شما باشد که این وسایل مربوط به دفاع است نه حمله و شما بصورت مسالمت آمیز راه خود را بپیمایید و این حق طبیعی شماست که در صورت حمله به شما از خود دفاع کنید .
7- خوشبختانه آلودگی شدید هوا که چند روز است غرب کشور را به تعطیلی کشانده به کمک ملت ایران آمده است و شما بدون هیچ عذر و بهانه ای می توانید از ماسک استفاده نمایید ، اما تا هنگامی که حضور گسترده در مکان هدف شروع نشده است ، از ماسک استفاده ننمایید . استفاده از ماسک برای عدم شناسایی شما توسط نیروهای سرکوبگر بسیار به کار خواهد آمد .
8- یک بسته سیگار حتی در صورت نکشیدن سیگار به کار شما خواهد آمد ، سیگارهایی مانند بهمن ، تیر و مگنا بعلت موادی که دارند بهترین سیگار برای مبارزه با گاز اشک آور خواهند بود ، ضمنا فندک برای روشن کردن آن یادتان نرود .
9- یک دستمال آغشته به سرکه همراه خود داشته باشید ، در صورت پرتاب گاز اشک آور آن را بر جلوی بینی خود بگذارید .
10- چند تکه کاغذ یا روزنامه تا کنید و در جیب خود داشته باشید ، در صورت پاشیدن گاز فلفل درست است که صورت شما چند لحظه می سوزد اما با فندک کاغذ را روشن کنید ، و جلوی صورت خود بگیرید بصورتی که موها و پوست شما نسوزد و گرمای آن به صورت شما بخورد ، گرما باعث تبخیر و از بین رفتن اثرات گاز فلفل خواهد شد . درست است که صورت شما در اثر گاز فلفل خواهد سوزش پیدا می کند اما با این روش هیچ اتفاقی برای شما نخواهد افتاد اما در صورت استفاده از آب صورت شما تاول خواهد زد .
11- در منطقه هدف به طور مثال دانشگاه تهران ، دستهای هم را به هم قلاب کرده و یک دیوار تشکیل دهید ، داستان قدیمی را که یادتان هست ، یک چوب را میتوان شکست ، دو چوب را میتوان شکست ، اما چند چوب را نمی توان شکست
12- هر نفر به اندازه ای که میتواند روغن موتور با خود بیاورد ، روغن موتور بدترین زهر برای موتور سواران چماق بدست می باشد . در ضمن هر چند نفر که از محله خود را ه می افتید یک طناب برای بستن مسیر می توانید با خود بیاورید ، طناب را می توانید دور کمر خود بپیچید .
13- اگر می ترسید و قدرت شرکت در راهپیمایی را ندارید و یا کارمند هستید و واهمه اخراج دارید و … یک کار میتوانید برای خدمت به مردم انجام دهید ، با دوستان خود قرار بگذارید و در مسیرهای منتهی به محل تجمع تصادف صوری ایجاد کنید ، آخرش این است که 7 هزار تومان جریمه می شوید یا ماشین شما به پارکینگ برای چند روز می رود ، اما شما راه را برای حضور بیشتر نیروهای سرکوبگر بسته اید و برای ایشان ترافیک و فرسایش ایجاد کرده اید .
13- مسیرهای راهپیمایی و تجمع را به هر نحو ممکن در کشور پخش نمایید در لینک زیر آن را ببینید :
https://sarbazemihan.wordpress.com/2009/07/06/%D9%85%D8%B3%DB%8C%D8%B1%D9%87%D8%A7-%D9%88-%D9%85%DA%A9%D8%A7%D9%86%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AC%D9%85%D8%B9-%D8%B3%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D8%B1-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1/

Advertisements

28 پاسخ to “توصیه هایی برای راهپیمایی و تجمعات 18 تیر”

 1. پرویز Says:

  ممنون از توصیه هات،

  ایران پایدار باد.

 2. mahfel Says:

  jaleb bud, mersi

 3. سکولار Says:

  قدیمها اگه کسی سیگار تو جیب بچه اش پیدا میکرد یک اردنگی و پس گردنی حواله اش میکردند و دو روز توی زیرزمین حبس میشد. الآن وقتی جوانی میخواد از خونه اش برود بیرون مادر بزرگ میگه: ننه جان سیگار توی جیبت گذاشتی؟ پدر میگه: یادت باشه یه بسته بهمن هم برای داداش کوچیکت بخری. فندک هم روی تاقچه است برش دار. خواهر میگه: کی سیگارای منو از روی میزم برداشت؟ داداش میگه: من برداشتم جاش یه بسته وینیستون لایت برات میخرم. خواهر میگه: نه بابا وینیستون لایت به چه دردم میخوره من بهمن یا تیر میخوام. اگه اشنو ویژه هم باشه که چه بهتر. مادر میگه: بابا بسه دیگه سرمو بردین. حالا مگه سیگار با سیگار فرق میکنه؟ برادر میگه: نه بابا این خواهر ما اصلا بلد نیست سیگار رو روشن کنه فقط میخواد ژست آزادیخواهی بگبره. برادر کوچکتر میگه: دادش بهم سیگار روشن کردن رو یاد میدی؟ برادر بزرگتر:آره بابا فعلا بیا بریم که خیلی دیر شده.

 4. naj Says:

  man ba inke «mesle basijiha lebas bepooshin» hesabi movafegham. khanomha ham bayad mesle khaharane zeynab lebas bepooshan.

 5. آرمان Says:

  با درود دوست گرامی اینها را که گفتی عدو هم میخواند و از نقشه اطلاع پیدا میکند. میتوان از میخ و چیزهائی که لاستیک را پنچر میکند استفاده کرد . به امید پیروزی

 6. Amir Says:

  هر کس عقل داره و هر کاری دوست داره میکنه. من فکر میکنم کسانی که میخوان برن راه پیمایی خودشون عقلشون میرسه که دارن میرن «راه پیمایی» و پنجه بکس لازم ندارن. با خودشون یک دسته گل ببرن اثرش خیلی قویتر از یک پنجه بکسه. هر کس خواست بهتون باتوم بزنه، یه شاخه گل بهش بدین. اگر هم نگرفت به طرفش شاخه گل رو پرتاب کنید.

 7. reza Says:

  salam va khaste nabashid
  in ip site gerdab ast shayad baraye khafeh hardane in site khoob bashad
  http://81.12.13.144/fa/pages/?cid=422
  sabz bashid

 8. masood Says:

  shut up

 9. 11111 Says:

  salam dooste man.ye pishnahad dashtam ke u behtar mitooni to webloget be mardom amoozesh bedi.age 2ta mikh ro ba zaviyeye 65daraje ba anboor az vasat dore ham bepichoonim dar nahayat 2 mikhe gere khorde be ham vasamoon mimoone ke jalebtarin karayish ineke age in karo khoob anjam dade bashim in mikhe be ham pichidaro har joor partesh konim ro zamin tori va miste ke nokesh be bala va ba avalin ooboor az roosh ta hade emkan dar lastik foro mire.dar hali ke ye mikhe sade emkane inke joori ghararesh bedim ke dar lastik foro bere vojood nadare.age mitooni hatman in karo bokon

 10. همایون Says:

  جناب آقای باهوش: نمیدونم شما ایران هستید یا نه که این حرف ها رو میزنید.البته بسیاری از نظراتتون و البته وطن پرستی شما قابل ستایش هست.ولی نکاتی که تجربه این چند روزه به ما ثابت کرده بعضی از معادلات رو که شاید در جاهای دیگه دنیا درست جواب میده ، تو ایران بی اثر کرده.
  یکی همین قضیه خرید رفتنه.این بی شرفها هیچ شرم و حیایی از بستن تمام مغازه ها ندارند.نمونش هم بستن تمام مغازه ها در هفت تیر،بهارستان،ولی عصر و…در روزهای تظاهرات هست.!!
  نکته بعدی این هست که رمز موفقیت این جنبش در مظلومیتشه که دنیا رو زیر و رو کرد.ندا بخاطر مبارزه معروف نشد.بلکه بخاطر مظلومیت و بیگناهیش دنیا رو مجبور به واکنش تند کرد.
  کسی که برای هر تظاهراتی بیرون میاد و میخواد در برابر خواست بسیج جلاد،اطلاعات آدمکش شکنجه گر و سپاه ضد مردمی که مجهز به آخرین مدل تجهیزات ضد مردمی در ابعاد و تعداد صدها هزار هستند ،اعتراضشو نشون بده،باید بدونه که رمز موفقیتش در کتک خوردنه نه زدن(متاسفانه).
  همه دنیا دارن فشار میارن که دولت ایران تظاهرات»»مسالمت آمیز مردم ایران رو به خاک و خون نکشه «».
  مسئله بعدی اینه که اونها اصلا» اجازه اینکه ما پامون به وسط خیابون برسه رو نمیدن..این اساسی ترین مسئله هست.هفت تیر و بهارستان و … نمونه واضح این مورده.باید همفکری کنیم راهی برای تجمع وسط خیابون پیدا کنیم.اگه قرار باشه دوباره مارو بفرستن تو پیاده رو و مغازه ها رو هم ببندن که بهانه ای برای یک ثانیه ایستادن هم نداشته باشیم و مدام بگن حرکت کن،داستان تکرار میشه.اگه بریم وسط خیابون کار تمومه.نه پنجه بوکس میخواد نه پیرهن رو شلوار…..بیاید روی روش رفتن وسط خیابون فکر کنیم….ازت خیلی ممنونم.از نظراتم ناراحت نشی !!

 11. جهاد لطفعليان Says:

  واقعا توصيه هاي بسيار خوبي بود – بالاخره پيشگيري بهتر از درمانه

 12. محمود Says:

  توصیه هات خیلی خوبه. برای ججلوگیری از حرکت موتورسیکلت ها به جای روغن که حملش سخته می شه کار دیگه ای هم کرد. آگر دو میخ با زاویه حدود 60 درجه خم کنیم و به هم بتابانیم، چیزی درست می شود که با ریختن یک مشت آن در راه موتور سیکلت ها لاستیک آنها را پنچر می کند و حرکت را برای شان غیر ممکن می کند. اگر صد نفر در هر مسیری یک مشت از این میخ ها را در جیب داشته باشند عملاً با از دور خارج کردن تعداد زیادی از موتورسیکلت ها سرکوبگران را زمین گیر می کنند.

 13. یونی Says:

  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  من حتما بهتون توصیه می کنم تا 18 تیر تا می تونید میخ سه پایه بخرید و روز وعده دیدار تو کف خیابونا بریزید و اینجوری همه موتوری را پنچرکنید.یادتون نره
  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 14. یک را حل Says:

  مهم مهم مهم
  میتوانیم هر یک از ما یک تیر کمان درست کنیم زیرا دقت آن زیاد است و با تیره ( توپی های بلبلرینگ ) به موتورسوران همزمان حمله کنیم در شمن قدرت آن زیاد است و می تونه آنها را از کار بیندازه
  لطقاً این را اطلاع رسانی کنیم
  میتوانیم با 2 تیکه چوب و چرم تیوپ چرخ دوچرخه درست کنیم
  و در ضمن در شهرهای کوچک ساعت تجمعات را از ساعت 7 عصر بگزارید چرا که در ساعت 4 کوچه ها خیلی خلوط است و کسی نمی تواند بیرون بیاید
  با تشکر

 15. ح Says:

  وسایل دفاعی مانند چاقو و پنجه بوکس که فرموده بودید احتمال سوء استفاده را بسیار افزایش می دهد ما برای زخمی کردن هیچ کس به انقلاب نمی رویم در گیری با نیرو های مزدور هیچ فایده ای ندارد انها از لحاظ نظامی از ما قویتر هستند وکلا نیازی به درگیری نیست. حتی پرتاب سنگ هم به نظر من اصلا کار مناسبی نیست. بیایید ارامش و اطمینان و پایداری را به نیروهای مزدور که هموطنان ما هستند بیاموزیم.

 16. Someone From Paradise Says:

  به نظر من اگه تو راهپیمایی از وسایلی‌ مثل روغن موتور، سیگار و… استفاده بشه، دیگه نیازی به پنجه بوکس و چماق نخواهد بود، در هر حال ممنون از راهنماییت.

 17. س Says:

  من و خانوادم ماشينمون سوارميشيم پنجره هارو هم بازميكنيم وبه بهانه آلودگي و بيماري ماسك ميزنيم اون وسايلي هم كه گفتيد مطمئنن خيلي به دردمون خواهند خورد ولي اون تصادف ساختگي هم خيلي راه حل خوبيه ها يه چن تا فحش هم بهم بگيم و به صورت مقابل سيليهاي دروغكي بزنيم ميتونه حدااقل يه چن تا مامورو براي چند ساعت درگيربكنه ..اما ازالان دلم ميسوزه به اونهايي كه شهيد خواهند شد يا گرفتاراين مزدورا خواهند شد..خدا پشتيبان جوانانمون و اين هدف مقدسشون باشه..حرفهاي همايون را هم كاملا قبول دارم ما آغازميكنيم اما به قلب اونجايي كه بايد برسيم نميرسيم و عقب نشيني ميشه..وسايل تيزوبران هم نداشته باشيم بهتره چون ديگه صددرصد اغتشاشگرخواهيم شد..اين بچه هاي تهراني اگه ميتونستن به صداوسما و وزارت كشورآسيبي برسونن ديگه كارشون ساخته ميشد..اين تي وي ايران هم همش واسه خودش فيلمهاي كمدي وموسيقيهاي شاد پخش ميكنه چقدربدبختن اينا…نفسها وزورزدنهاي آخرشونه باتوكل به خدا…وممنون از شما.

 18. مردم Says:

  خيلي خيلي مچكريم.
  به اميد پيروزي
  نصرو من الله و فتحُ قريب مرگ بر اين دولت مردم فريب

 19. l Says:

  راستش نمی دونم چی بگم فقط می دونم نیروی امنیتی هم بی کار ننشسته وقتی تمام مسیرها مشخصه و این طرح ها و توصیه ها رو اینترنت هست کار به این راحتی ها پیش نخواهد رفت . و در ضمن نباید کاری کنیم که واقعا رفتارمون مثل وحشی های رژیم باشه خشونت به صلاح هیچ کس نیست . ولی پنچر کردن لاستیک موتور ایده خوبی اگه بشه عملی کرد همچنین دادن گل البته خوب به کسی میشه گل داد که انسان باشه ولی امتحانش فکر نکنم خیلی ضرر داشته باشه راستش منم با یکی از دوستان موافقم که گفتن باید فکری بکنیم برای این که چه جوری جمع بشیم چون فعلن مساله اساسی بیرون اومدن از خونه است. زنده باد ایران و یاد نداها و تمام شهیدان راه آزادی

 20. تکاور Says:

  چند رهنمود کوتاه برای مقاومت خیابانی:

  – صورت خود را حتما بپوشانید

  – تنها به خیابان نروید. حداقل 3 یا 5 نفری بروید.

  – آماده عقب نشینی تاکتیکی باشید و در رو ها و پناهگاه ها را از قبل شناسایی کنید

  – تا میتوانید میخ و پونس و قطعات برنده فلزی و روغن موتور روی آسفالت ها بریزید ، لاستیک و سطل های زباله را آتش بزنید و با هر شی و وسیله که میتوانید مسیر خیابان ها را مسدود کرده و سنگربندی کنید.

  – خود را مسلح کنید. (حداقل با کوکتل مولوتف) و در مناطق مرتفع مثل پشت بام ها و طبقات بالای ساختمان ها مستقر شوید. به محض ورود چماقداران به حوزه شما، آنها را مورد حمله قرار دهید.

  – تا میتوانید نیروهای مزدور را به دام انداخته و خلع سلاح کنید.

  – تعدادی از نیروها باید در مکان امن مشغول ساخت کوکتل مولوتف و مواد منفجره و تهیه باتوم و پاره سنگ شوند و تعدادی هم مسئول رساندن این مواد به نیروهایی که در سنگرها قرار دارند . (پشتیبانی لجستیکی)

  – تا میتوانید این آموزش ها را در اختیار همرزمان خود قرار دهید .

  – هرگز نترسید و تسلیم نشوید.

  – اگر از لنز چشم استفاده میکنید ،قبل از حضور در تجمعات خیابانی ، حتما آن را از چشم خود بیرون بیاورید چون اثر گاز اشک آور را تشدید میکند.

  – قبل از حضور در تجمعات خیابانی ، از کرم های چرب و لوسیون ها بر روی پوست صورت خود
  استفاده نکنید چون اثر گاز اشک آور را تشدید میکند.

  – اگر دچار سوزش چشم و ریزش اشک شدید ، هرگز از سرکه یا محلول بیکربنات سدیم
  استفاده نکنید. استفاده از این محلول ها اثر گاز اشک آور را تشدید میکند و ممکن است
  به نابینایی دائم شما منجر شود . پس فقط با آب معمولی و خنک چشم را شستشو دهید
  و عمل شستشو را چندمرتبه تکرار کنید. (1 – 2 لیتر آب)

 21. امین Says:

  اگه ممکنه این مسیر رو هم اضافه کنید :
  استان : بوشهر
  شهر : برازجان
  مسیر راهپیمایی : خیابان بیمارستان به سمت فلکه فردوسی

 22. ایرانی Says:

  من هم ا نظرات همایون موافقم تو میدون هفت تیر اصلا نمیگذاشتند تجمع کنیم مغازه ها رو هم بسته بودند راهی برای شروع تجمع بگید

  گل سرخ و شیرینی بهتر از سنگ و تیرکمون و پنجه بکسه ما که با کسی دعوا نداریم حقمون رو میخواهیم

  وعده ما 18 تیر 88

  به امید پیروزی

 23. من چــــه کـاری می توانم بکنم؟ کارهای کــوچک جمع گردد وانگهی دریــــــــا شوند « Iran News Says:

  […] جولای 8, 2009 یاد آوری مهم: لازم نیست که تک تک ما کار بسیار مهم و بزرگی انجام دهیم کارهای کوچک ما در نهایت به کار بزرگی تبدیل خواهد شد. 1. اگر قصد بیرون رفتن و راه پیمایی دارید تمام موارد ایمنی را در نظر بگیرید (مثلا اینجا و اینجا) […]

 24. ارمان Says:

  تجربه ی شخصی:بهنگام سوزش چشم در اثر گاز اشکاور از اب استفاده نکنید راه حل موثر تنها دود است
  مرگ بر دیکتاتور دورد بر ازادی
  سرفراز و سر بلند باشی ایران وایرانی من

 25. ارمان Says:

  تجربه شخصی:هنگام سوزش چشم در اثر گاز از اب استفاده نکنید راه حل موثر تنها دود است در ضمن من خودم مخالف وسایل دفاع نیستم اما فقط دفاع!یکم واقع بین باشیم میبینیم که ما در حال جنگیم
  مرگ بر دیکتاتور دورود بر ازادی
  سرفراز و سربلند باشی ایران وایرانی من

 26. rodmehr Says:

  anhaee ke ba automobil miaan tahsilati mesle oonhaee ke behesh eshare shod va vasaayel komak haye avalie ba khodeshoon biaran

 27. بهترین کار در شرایط فعلی Says:

  من یک پیشنهاد دارم البته قبل از من هم کسانی این ایده را داده بودند اما مورد توجه قرار نگرفت.به نظر من این بهترین کاری است که می شود این روزها انجام داد.من می گویم گروهی از دوستانی که سر رشته ای در مونتاژ و میکس و کامپیوتر و در کل اطلاعاتی در این زمینه دارند،با هم همکاری کنند و یک فیلم راجع به انتخابات و وقایع پس از آن تهیه کنند.با کمک فیلتر شکن می شود تمام تصاویر و فیلم های مربوط به این روزها را از اینترنت گرفت.بی شک در میان دوستان وبلاگ نویس کسانی هستند که می توانند این کار را انجام دهند.اگر بشود فیلمی مانند نود سیاسی درست کرد واقعن عالی میشود.باید تمام تصاویر و فیلم ها را در کنار هم قرار داد و ادعاهای کذب صدا و سیما و مسئولان را با کمک شواهد موجود به همه نشان بدهیم.باید فیلمی واضح و در حد امکان تمیزی بسازیم تا برای همه قابل فهم باشد و همه چیز در آن نشان داده شود.(البته در مورد صحنه های خشن و ناراحت کننده باید احتیاط کرد.)
  وقتی که فیلم آماده شد باید آن را در جنوب شهر و مناطقی که به هر دلیلی ساکت مانده اند پخش کنیم.الان هر شهروند یک رسانه است!
  دوستان این بهترین راه اعتراض است!!

 28. دانشجوی مبارز Says:

  برادران، همباوران و همرزمان
  ستاد جنبش دانشجویان ایرانی در اروپا با اعلام پشتیبانی کامل از جنبش سبز ، از همه اقشار مردم اعم از دانشجو ، کارگر ، کارمند و بازاری دعوت می نماید تا در راهپیمایی پرشکوه هجده تیر شرکت نمایند: **همه یکدل و یکصدا دست در دست هم برای آزادی و سربلندی ایران**
  کلیپ زیر را به همه دلاوران و رهپویان راه آزادی تقدیم می نماییم:
  http://www.4shared.com/file/116798562/7daff90/18_Tir-Rooze_Hambastegi.html

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: