تصمیم وزارت نیرو برای قطعی برق احتمالی در روز سه شنبه

امروز صبح خبری از یک نفر که اقوامش در وزارت نیرو هستند بدستم رسید که ستاد بحرانی در وزارت نیرو در پی جنبش استفاده از وسایل برقی پرمصرف تشکیل گردیده است و این ستاد تصمیم بر این گرفته است که تا روز سه شنبه یک به یک شهرهای کوچک و روستاهای مختلف برقهایشان را قطع کند ، تا در روز سه شنبه برق کافی در مدار داشته باشد ، جالب اینجاست که برای این ستاد قطعی برق در کشور مهم نیست بلکه قطعی برق در ساعت مشخص شده بسیار مهمتر است و همچنین اینکه تست کند با قطعی برق در شهرها آیا فشار مصرف وسایل برقی پرمصرف در شهرهایی مثل تهران ، کرج ، تبریز ، شیراز ، اصفهان ، مشهد ، اهواز و … قابل کنترل است ، قطعی برق در شهرهای بزرگ یک شکست سنگین برای ایشان خواهد بود . از کنار این خبر گذشتم و چندین ای – میل به دوستان مختلف خو در شهرهای مختلف کشور زدم و همچنین طی تماس تلفنی اوضاع را جویا شدم و حال که دیدم در اکثریت شهرها در مناطق مختلف شهرها و همچنین روستاهای اطراف برق قطع شده است ، این خبر را گذاشتم . فکر می کنم راهکار برای جلوگیری از این پلتیک ، استفاده از چند وسیله برقی توسط هر خانوار باشه

Advertisements

6 پاسخ to “تصمیم وزارت نیرو برای قطعی برق احتمالی در روز سه شنبه”

 1. saman Says:

  جهت اطلاع شما قطع نمودن برق در روزهای دیگر نمی تواند منجر به ذخیره برق برای استفاده در روز مورد نظر شود. لطفا شایعه نسازید.
  ——————–
  سرباز ایران : من همانطور که در پاسخ دوست دیگر گفتم مهندس برق نیستم که در این مورد نظر بدهم ، من فقط خبر این اتفاق رو که شما می تونید از شهرستانهای مختلف کشور بگیرید رو دادم و دو فرضیه ارائه کردم و اگر هم غلط هست یک موردش ، شاید بدلیل این هست که من مهندس برق نیستم ولی اصل خبر واقعیست .

 2. ایرانی Says:

  دوست عزیز من مهندس برق هستم
  مهمترین بحث تغییرات بار در یک زمان کوتاه است. نه صرفا خود بار . یک علت مهم تریپ نیروگاه ها ( از کار افتادن) تغییر ناگهانی بار است. پس اگر
  قبل از روشن کردن بارهای پر مصرف لامپ ها و بقیه ی بار های کم و پر مصرف رو خاموش کنیم دیگر با حتی قطع کردن برق شهرها و روستا ها کاری از دست انها بر نمی اید چون مساله دیگر بار زیاد فقط نیست بلکه تغییر بار از مقدار کم به زیاد است.
  برای تحلیل فنی مساله به لینک زیر برید لطفا
  http://www.facebook.com/home.php#/hadig?v=app_2347471856&ref=profile
  ——————–
  سرباز ایران : با درود ، من فقط از لحاظ خبری این رو گفتم که چنین کاری انجام شده ، اگر در شهرهای خراسان ، کرمان ، مازندران ، کردستان ، لرستان و … آشنا داشته باشید ، صحت خبر قطع برق را تایید خواهند کرد .
  ولی اینکه چرا من به دو حالت فرضیه اشاره کردم و من مهندس برق نیستم که بتونم در این مورد نظر بدم و بسیار خوشحال خواهیم شد که این جنبش انواع و اقسام کارشناس داشته باشد .

 3. ایرانی Says:

  البته هم زمانی مساله خیلی مهمه که این بحث تغییرات جواب بده یعنی همه 5 دقیقه قبل از روشن کردن خاموش کنن و همزمان روشن کنن
  اثر این کار تا سه برابر بیشتر میشه
  ( با فرض اینکه باری که اضافه میکنیم نصف بار معمولی خونه مون باشه)
  حواسمون به محافظ های یخچال و بقیه باشه یعنی
  برق اصلی رو قطع نکنیم بلکه لامپ ها کولر و بقیه رو خاموش کنیم و همه رو با هماهنگی اعضا خانواده سر یک ثانیه با دینگ اول اخبار ساعت نه یا ساعت معتبر دیگه ای که قبلا با هیمن اخبار ست کردیم روشن کنیم

 4. mahdi Says:

  البته برق زیاد هم موجب مرض است!
  اگر به یاد داشته باشید در بسیاری از روزها شاهد آن بودیم که چراغ خیابان ها روشن است. و یکی از دلایل آن برق زیاد در روز ( و البته در مواردی هم خراب بودن فوتو سل هاست)
  هرچقدر از امروز برق ذخیره کنند هم نمیتوانند در یک زمان بخصوص برق حتی شهر تهران را تامین کنند. تنها گزینه ای که پیش رو دارند را……. نمی گویم که سو استفاده نشود!
  به امید روشنایی

 5. ایران همیشه سبز Says:

  ((اکنون وقت اتحاد است))
  همانطور که دوستمون اشاره کرد قطعی برق در مناطق مختلف باعث ذخیره برق نمیشه
  من هم مهندس برق نیستم اما یکم پرسو جو کردم و البته نمیدونم چقدر اعتبار داره اما نتیجش این بود که با توجه به اینکه فشار و ایجاد بار زیاد ناگهانی در یک لحظه باعث ایجاد نوسان بالا در سیستم میشه و از آنجا که کل سیستم برقی کشور بصورت تارعنکبوتی بهم دیگه وصل هستند روشن شدن تعداد زیادی وسیله برقی در یک لحظه ایجاد شوک به سیستم میکنه و باعث قطعی سراسری در کشور میشه….
  ولی فکر میکنم دولت برای مهار این ایجاد شوک دقیقا در همان لحظه که مردم اقدام به این فعالیت میکنند یعنی راس ساعت 21 مراکز پر مصرفی را که از سیستم برقی کشور استفاده میکنند ،از سیستم خارج میکند، مثل برخی از پتروشیمی ها ، کارخانه های سیمان، کارخانه ذوب آهن و برخی دیگر از این گونه مراکز که خود مولد برق اختصاصی ندارند. اینکار آنها شوک وارد شده از طرف مردم را خنثی میکند…. و بعد با فاصله های زمانی آنها را مجدد به سیستم بر میگرداند.
  هرچند بابت قطعی برق در آن مراکز خساراتی به دولت غیر مردمی وارد میشود اما تحمل این خسارات از اعلام شکست در برابر مردم کمتر میباشد.
  (نمونه قطعی مراکز صنعتی را در زمستان و هنگام قطعی گاز شاهد بودیم که با قطع گاز این مراکز کمبود گاز مردم را تامیین کردند و در ظاهر ضعیف بودن شبکه گازی کشور را پوشش دادند)
  از اینرو با اطلاع رسانی صحیح به مردم میتوان به کرات و در روزهای متوالی این کار یعنی روشن کردن وسایل پر مصرف برقی را ادامه داد.
  این رفتار مانند تکبیر و شعار های شبانه مردم در تهران میباشد که در طول زمان اثر خود را به نمایش خواهد گذاشت.
  میتوان هر شب و در دو پارت زمانی 20:30 (هنگام خبر) و در ساعت 21 ( هنگام خبر) اینکار را تکرار کرد.
  امیدواریم این اعتراضات فراگیر شود و در سراسر ایران اجرا شود.
  اکنون وقت اتحاد است.

 6. ایران همیشه سبز Says:

  اکنون وقت اتحاد است.

  1)در ساعت پيك بار به مطابق با گراف مصرف به نيروگاهها دستور افزايش توليد داده ميشود
  (ساعت پيك 21 الي 23 مي باشد در بيشترين مقدار مصرف قرار دارد)
  2) اين افزايش مصرف بدليل وقوع شب و روشن شدن لامپهاي روشنايي در كشور حادث مي شود. اما بدليل تفاوت افق در شرق و غرب كشور و اختلاف 1 ساعته آن و هميشگي بودن موضوع به راحتي قابل كنترل مي باشد
  3) حال فرض كنيم در ساعت 21 شب مذكور به شدت شاهد افزايش توليد شوند .آنگاه به سرعت بدليل هشدارههاي داده شده اقدام به برداشتن بار از شبكه و عادي سازي آن مينمايند. يعني با اعمال خاموشي در بعضي مناطق شبكه را از فاجعه نجات مي دهند.
  4) اما چيزي كه راهي ندارد افزايش ناگهاني به مدت 3 دقيقه يا حداكثر 5 دقيقه و پس آن
  5) ضربه نهايي و كمر شكن!!!!! يعني برداشتن كليه مصرف و قطع ناگهاني آن به مدت 10 دقيقه
  كه در اين مورد كاري از ديسپاچنگ ساخته نيست مگر دستور به نيروگاهها به منظور كاهش بار كه حداق 20دقيقه بطول مي انجامد و در اين زمان كار از كار گذشته . و شبكه black out ميشود
  كه در صنعت برق كمتر از زلزله نيست . و عادي سازي آن با توجه به عمق فاجعه كه شامل تمامي صنايع ميشودقابل ارزيابي نيست.
  6) تير خلاص: به احتمال كم اگر مشكلي پيش نيايد (خيلي بعيده!) بعد از اتمام 10 دقيقه مجددا
  بمدت 5 دقيقه نهايت مصرف را اعمال نماييد
  7) بعنوان ترفندی دیگر میتوان در لحظه اذان مغرب و عشا به افق تهران اینکار را انجام داد (( این رفتار دو حسن دارد اول اینکه نمیتوانند مانند پخش اخبار زمان آنرا دست کاری کنند. دوم اینکه چون متغیر هست برنامه های کامپیوتری نیروگاه ها برای تعویض و مهار نوسان به دردسر میفته)) !!
  8) اين كار را در همه شبهای مرداد ماه انجام دهيد. و اگر در هر چهار مورد زمانی فوق (20:30 و 21 و 22:30 و زمان اذان مغرب و عشا به افق تهران) انجام دهید توان و آماده باش نیرو گاه ها بسرعت تضعیف میشود و موفقیت نزدیکتر.

  http://etraze-irani.blogfa.com/

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: