سی و سه پل ، شاید مرگ میلیونها خاطره

چند روزی هست که داریم توی خیابانها به تبلیغ برای حضور گسترده روز قدس تبلیغ می کنیم ، برای همین به وبلاگ هم سر نزدم ، اما به غیر از حضور گسترده روز قدس امروز یک خبر مهم خبرگزاری مهر گذاشت ، خبری مبنی بر اینکه متروی اصفهان با انحراف خود از زیر سی و سه پل گذشته است ، اردیبهشت ماه بود زاینده رود کامل خشکیده شد ؛ یکی از دوستان دانشجوی اصفهانی به من گفت که دولت از عمد زاینده رود را خشکانده است ، زیرا در صورتی که آب زاینده رود را اگر باز بگذارند سی و سه پل نشست خواهد کرد و دیگر اثری از این اثر زیبای معماری باقی نخواهد ماند ، آن روز من گفتم که زاینده رود از بی تدبیری خشک شده است نه خشکانده اما شاید آن دوست اصفهانی راست می گسفت و مرگ سی و سه پل ، پلی که میلیونها ایرانی با آ خاطره دارند نزدیک است .

خبر خبرگزاری مهر :

مسیر تونل شرقی خط شمال-جنوب متروی اصفهان پس از عبور از زیر رودخانه زاینده رود، در حدود 30 رینگ (طولی معادل 40 متر) در کنار سی و سه پل به اشتباه حفاری شده است. این خبر تکان دهنده ای است که پس از چندین سال لجبازی و اصرار مسئولین شهری و متروی اصفهان بر عبور خط مترو از چهارباغ و کنار سی و سه پل و نقض مصوبه شورای عالی ترافیک کشور، در هفته گذشته به گوش رسید.
6 متر انحراف به سمت راست در 40 متر حفاری
این خبر که با خاموشی و عدم پاسخگویی مسئولین مربوطه همراه بود به وسیله یک منبع آگاه در سازمان قطار شهری شهرداری اصفهان فاش شد.
این منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود، در توضیح این مساله به خبرنگار ایلنا گفت: تونل غربی خط شمال-جنوب متروی اصفهان، بر اساس خط پروژه، بر رویDTA خود حرکت کرده اما مسیر تونل شرقی در هنگام عبور از زیر رودخانه زاینده رود در کنار سی و سه پل، در حدود 30 رینگ ( طولی معادل 40 متر ) به اشتباه حفاری شده است . این حفاری اشتباه باعث شده است که دهانه تونل از موقعیت تعیین شده کنونی، به میزان بیش از ۶ متر به سمت راست(غرب) جابه جا و از مسیر اصلی منحرف شود و از ان زمان حفاری متوقف شده است.
او در توضیح علل توقف پروژه گفت: دستگاه TBM قادر به پیچش با شعاع کمتر از 225 متر نیست در حالی که با توجه به انحراف ایجاد شده اگر بخواهیم تونل را به مسیر اصلی خود برگردانیم و به ایستگاه تعبیه شده در خیابان چهارباغ بالا برسانیم، باید دستگاه با شعاع 125 متر بچرخد که غیر ممکن است. اگر دستگاه مسیر خود را ادامه دهد و با کمترین شعاع یعنی 225 بپیچد، از زیر فونداسیون هتل سوئیت و مغازه های اطراف آن عبور می کند و با این مشکل مواجه می‌شویم که تونل به ایستگاه تعبیه شده نمی‌رسد.
در واگن های حفاری مصالح غیر عادی دیده شده است
این منبع آگاه در سازمان قطار شهری اصفهان تصریح کرد: دستگاه TBM مورد استفاده در پروژه مترو شهر اصفهان از نوع EPB بوده که برای حفاری خاک های شهری و نرم ساخته شده است. دستگاه TMB در هر بار عملیات حفاری به طول یک و نیم متر، متوقف می شود و کار رینگ گذاری انجام می شود و سپس حفاری دوباره آغاز می شود.
او افزود: در واگن های حمل خاک های حفاری شده، مصالح غیر عادی بتون مانند که به قسمتی از پی یک سازه شباهت داشته دیده شده است که احتمال این قضیه وجود دارد که دستگاه در زمان انحراف با رمپ جنوبی سی و سه پل برخورد کرده و این مصالح، قسمتی از پی سی و سه پل باشد که در صورت صحت داشتن این قضیه و آسیب دیدن پی سی و سه پل، احتمال نشست کردن پل در زمان جاری شدن آب در رودخانه وجود دارد که پی بردن به درستی این احتمال، نیازمند بررسی های بیشتر است.
شرکت نقشه بردار پروژه چه می گوید؟
او به حضور کارشناسان شرکت نقشه بردار پروژه مترو اصفهان برای بررسی موضوع اشاره کرد و افزود: کارشناسان شرکت آلمانی VMT GmbH که کار نقشه برداری پروژه مترو اصفهان را انجام داده است، به دعوت سازمان قطار شهری اصفهان برای بررسی موضوع به اصفهان آمده و پس از بررسی های لازم، در نامه ای که این شرکت نقشه بردار پروژه مترو اصفهان به قطار شهری اصفهان، سه گزینه پیش پای مسئولین قطار شهری اصفهان گذاشت.
طبق بررسی VMT در هر صورت احداث ایستگاه در محل فعلی که کار ساخت آن در حال انجام است، غیر ممکن است ولی این شرکت راهکاری برای حل مشکل ارایه نداده است و در بخش دیگری از نامه خود، ایرادات پیمانکار را به او متذکر می شود و مسئولیت این مشکل و حل آن را از خود ساقط می کند.
در زمان ایجاد انحراف، تذکرات لازم از سوی مهندسان داده شده بود
این منبع آگاه به برخی تذکرات مهندسان حاضر در پروژه در زمان ایجاد انحراف اشاره کرد و افزود: این طور که به ما گفته شد تعدادی از افراد حاضر در حفاری متوجه می شوند که دستگاه بر خلاف انتظار در حال پیشروی در مسیر مستقیم است و این افراد به چند تن از مهندسان ذیربط، این مساله را گوشزد می کنند و اخطار می‌دهد که ظاهرا» در قسمتی از کار اشتباهی در حال صورت گرفتن است که متاسفانه به این مساله بی توجهی می شود.در نهایت نقشه بردار ارشد پیمانکار( شرکت الموت ) متوجه اشتباه در حال بروز می شود و تقاضای توقف حفاری می دهد که متاسفانه در این زمان 30 رینگ به صورت اشتباه حفاری شده بود.
تعطیلی کار در زمان حضور بازرسان سازمان میراث فرهنگی
این منبع آگاه در سازمان قطار شهری اصفهان خاطرنشان کرد: در زمان بازدید سازمان میراث فرهنگی از عملیات حفاری مترو، کارگاه به صورت کامل تعطیل شده و به پرسنل گفته می شد که غیر از چند نفر، بقیه سر کار نیایند و حتی به دلیل حضور این بازرسان شماره سگمنت ها را پاک کرده و تاریخ سگمنت ها را تغییر می دادند تا به این بازرسان بگویند این جا کار تعطیل بوده و پیش روی نداریم.
چرا این همه پنهان کاری؟
بحث انحراف در حفاری تونل مترو اصفهان در حالی در این گزارش منتشر می شود که به نظر می رسد از زمان ایجاد این مساله، دو ماه می گذرد، این در حالی است که مسئولان شهری نه تنها در این مورد اطلاع رسانی نکرده اند، بلکه در مواردی به تکذیب همه اتفاقات پرداختند.
رییس شورای اسلامی شهر اصفهان در گفتگو با خبرنگار ایلنا در مورد وضعیت مترو اصفهان گفت: تونل غربی مترو در حال تکمیل است و تونل شرقی کمی عقب تر از آن در دست انجام است.
عباس حاج رسولی ها تصریح کرد: اکنون در مورد محل ایستگاه مترو دو فرض وجود دارد که نزدیک رودخانه باشد یا روبرو ساختمان شوای شهر قرار گیرد.
او در پاسخ به پرسش خبرنگار ایلنا در مورد ایجاد مشکلاتی در پروژه مترو اصفهان گفت: ما هیچ مشکلی در مورد رد شدن از زاینده رود نداریم و تونل از زاینده رود بدون مشکل عبور کرده است.
از سوی دیگر، عبدالجواد زعفراني مديرعامل سازمان قطار شهري اصفهان در پاسخ به پرسش خبرنگار ایلنا در مصاحبه تلفنی با وی گفت: شما احتمالاً با یک زعفرانی دیگر کار دارید!
شیران، از اعضای کمیته حمل و نقل و ترافیک کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر اصفهان نیز در مورد آخرین اخبار مترو به خبرنگار ایلنا گفت: شنبه هفته گذشته جلسه ای در این مورد تشکیل شد که من به این جلسه دعوت نشدم.
دلیل استفاده از عنوان «منبع آگاه» در این گزارش و درخواست منبع خبر برای فاش نشدن نامش، بخشنامه شهرداری اصفهان به سازمان قطار شهری است که طبق آن، کلیه مسئولین قطار شهری از مصاحبه با رسانه ها منع شده اند.
هرچند درخواست خبرنگار ایلنا برای گفتگو با بسیاری از مقامات شهر اصفهان در این زمینه تاکنون بی نتیجه بوده است، ولی خبرگزاری ایلنا، آمادگی خود را برای گفتگو با همه مسئولین شهری اصفهان در این حوزه اعلام می دارد.

Advertisements

4 پاسخ to “سی و سه پل ، شاید مرگ میلیونها خاطره”

 1. shere kabineh 10 Says:

  حضور سبز بانوان در کابینه دهم

  بعد از این ، دولت ما لاله ستان خواهد شد
  وین چمن جلوه گر سرو قدان خواهد شد

  آن کسانی که نمی شد سرشان حرف حساب
  بعد از این حرف حسابی سرشان خواهد شد

  آید آن فتنه پدیدار که نشنیده کسی
  و آن قیامت که شنیدیم عیان خواهد شد

  چون گشاید لب خود غنچه دهانی پی نطق
  محمود از شوق چو گل جامه دران خواهد شد

  دل محمود به نگاهی ضربان خواهد یافت
  چشم محمود به غزالی نگران خواهد شد

  آتشین چهره ای از جلسه چو غایب گردد
  محمود از آتش دل ، نعره زنان خواهد شد

  دولت امروز اگر جای دغلبازان است
  بعد از این قبله صاحب نظران خواهد شد

  کاخ پاستور پس از این کعبه دل خواهد گشت
  نرخ کرسی وزارت ، نرخ جان خواهد شد

  گر که کابینه رود در سفر استانی
  محتمل نیمه ی شب ، داد و فغان خواهد شد

  چون شود پرده دری کار نسیم سحری
  هر چه در پرده نهان است ، عیان خواهد شد

  گرچه کس غیر خدا غیب نداند پیداست
  پرت کابینه هلوی لنکران خواهد شد

  فره ایزدی و هاله نور محمود
  جابجا پشت سر این جیگران خواهد شد

  وکلا رای به خوبان دل آرای دهید
  وز کرم زاغچه را نیز در آن جای دهید

 2. سارا Says:

  بی زحمت هر روز یک اعلام حضوری در وبلاگتون بفرمایید ما مطمئن شیم نگرفتنتون.

 3. مسعود Says:

  چي شد تو هم زدي تو كار زندگي روز مره… بي خيال جنبشي كه هر روز داره آروم تر از ديروزش ميشه؟

 4. آگاه Says:

  آره سرباز جان

  چرا27 شهریور رو بی خیال شدی ؟ موفقیت 18 تیر کم بود ؟

  پیشنهاد شعار برای روز قدس :

  با مشت محکم میزنه این ملت بر دهن دشمن جمهوریت
  مرگ بر ستمگر

  مردم چرا نشستین ؟ ایران شده فلسطین

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: